Dovolená s dětmi nebo krátká chvíle?
Zeptejte se nás, mnoho tipů víme a kam s dětmi poradíme!

Nevíte kam na výlet s dětmi?
Máme tipy na výlety v Čechách i na Moravě!

Dovolená v Čechách nebo na Moravě?
Dáme Vám plno tipů na různé kategorie ubytování!

Úvodní strana - Rady a tipy - Zábava a dovolená s dětmi - České skvosty na seznamu UNESCO

České skvosty na seznamu UNESCO

České skvosty na seznamu UNESCO

Nemáte tip na výlet s dětmi? Rádi jim ukazujete krásy naší vlasti? A co tedy třeba navštívit nějakou památku zapsanou do seznamu UNESCO? Jedná se o historické skvosty, na které můžeme být právem hrdí a předat tak svoji pýchu i dalším generacím.

CO ZNAMENÁ UNESCO? 

UNESCO je anglická zkratka názvu United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, což znamená Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu. Sídlí v Paříži.

Bylo založeno podepsáním ústavy v Londýně na ustavující diplomatické konferenci 4. 11. 1945.

Hlavní obory: vzdělání, přírodní vědy, sociální a humanitní vědy, kultura, komunikace a informace.

Hlavní úkol:
 usilovat o udržení mezinárodního míru rozvíjením spolupráce v oblasti výchovy, vědy a kultury a prosazováním úcty k lidským právům a právnímu řádu.

Jako světové dědictví se označují nejrůznější kulturní a přírodní památky celosvětového významu, které mají být uchovány pro budoucí generace.  Jde o unikátní přírodní, ale i lidmi vytvořené památky, proto na seznamu nechybí budovy, hory, přírodní úkazy, národní parky, ale i celá města.

Vítáme Vás na této stránce, věnované Seznamu kulturního a přírodního bohatství, zkráceně řečeno UNESCO.

Na světě je mnoho vyjjímečných a téměř zázračných míst, ale pojďme se věnovat pouze našemu Českému dědictví UNESCO. Stojí to bezpochyby za to!

UNESCO  V ČESKÉ REPUBLICE

Zakladatelská listina Sdružení České dědictví UNESCO byla podepsána 29. června 2001 a hájí zájmy „ unescových “ měst.

Zapsání památky na Seznam UNESCO je jednak vysoce prestižní záležitostí, ale jde i o jakousi záruku kvality pro cestovatele z celého světa, kteří tak mají možnost navštívit opravdu ta místa, která stojí za vidění. Můžeme být pyšní, že i v naší nevelké zemi se nachází poměrně velký počet těchto unikátů.

Seznam UNESCO je především pro nás a hlavně pro naše potomky velikou truhlicí pokladů historie, dějin a předešlých kultur. Svou exkluzivitou nás ale také zavazuje k vykonávání přísného dohledu a hlavně k obrovské péči o tyto naše jedinečné a světově uznávané klenoty. Je na nás, abychom odkazy našich předků ochránili pro budoucí pokolení. V tom nás může podpořit právě zápis do seznamu UNESCO.

Ruku na srdce. Dříve, než nahlédnete na další řádky, vyjmenujte si pro sebe památky zapsané na Seznam Českého dědictví UNESCO. Jaký byl výsledek? Kolik památek znáte, a které jste navštívili? Není právě načase vzít děti a ukázat jim něco z historie a přírodních krás jejich rodné země? Vždyť právě tím, že v dětech probudíme již v ranném dětství lásku k vlasti a obdiv k našim předkům, kteří mnohdy dokázali ve své době téměř zázraky, si nenásilně modelujeme charakter potomků tak, aby i oni měli zájem a chápali důležitost ochrany a vyjjímečnosti památek, které nám zanechali předchozí generace.

Objevujme, zkoumejme a navštěvujme všechna místa, která jsme sami za našeho mládí nestihli nebo nemohli vidět.

Ukažme dětem krásy naší malebné země, pěstujme v nich lásku k ní, obdiv a respekt k historickým a přírodním hodnotám.

Hluboko v dětské duši tak zůstanou střípky poznání, které se jednou v budoucnu poskládají v celek s čistým charakterem a možná nás překvapí oddaností ke své rodné zemi a zájmem o její bohatou kulturu.

Památky UNESCO

1. BRNO - Vila Tugendhat

Jde o stavbu německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe postavenou v letech 1929-1930. Během války byl dům zabaven gestapem a při osvobozování Brna byl poničen. Součástí je i zahrada. Dnes je vila přístupná veřejnosti jako muzeum. Památka  je jedinečným příkladem meziválečné funkcionalistické architektury.

2. ČESKÝ KRUMLOV - historické jádro

Zde na nás dýchá atmosféra středověkého městečka, jehož vzhled nebyl narušen novou zástavbou od 16. století. Městu dominuje rozsáhlý areál hradu a zámku, jež byl původně gotickým hradem, posléze přestavěným na renesanční zámek se zbytkem gotických hradeb, zámeckou kaplí a barokním zámeckým divadlem.

3. HOLAŠOVICE - tradiční vesnice

Mimořádně zachovalá tradiční jihočeská vesnice je stavební soubor 17 statků s typickými štíty a s množstvím dobře udržovaných domů. Tato památková rezervace je nejlépe zachovaným příkladem jihočeské architektury 2. poloviny 19. století, které se říká selské baroko. Jedinečný ráz vesnice je umocněn také tím, že se nejedná o skanzen, ale o trvale osídlenou ves.

4. KUTNÁ HORA - historické jádro

Můžeme říci, že se jedná o královské město " pokladnici českých králů ". Historie je nerozlučně spjata s těžbou a zpracováním stříbra. Původně hornická osada ležící nad říčkou Vrchlicí se ve 2. polovině 13. století rychle přeměnila na královské horní město, kde se začaly razit pražské groše. V roce 1995   bylo na seznam památek UNESCO zapsáno historické jádro Kutné hory s pozdně gotickým chrámem svaté Barbory a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci.

5. LEDNICKO - VALTICKÝ AREÁL - unikátní lidsky dotvořená krajina

Od roku 1996 je přírodním a kulturním dědictvím UNESCA. V průběhu staletí zde rodina Lichtensteinů vytvořila krajinářské a architektonické dílo, které je považováno za nejrozsáhlejší uměle, tj. lidskou rukou, vytvořené území v celé Evropě. Za největší turistická lákadla jsou považovány nejen oba zámky (Lednice a Valtice ), ale i krajina protkaná soustavou rybníků,alejí a lesů.

6. KROMĚŘÍŽ - arcibiskupský zámek a zahrady.

Kroměříž byla původně tržní osadou na křižovatce obchodních cest. Někdější hrad a pozdější zámek byly rezidencí olomouckých biskupů. Na zámek navazují dvě krásné zahrady, Podzámecká a Květná. Na listinu UNESCO zapsáno roku 1998.

7. LITOMYŠL – renesanční zámecký areál

Ve východočeském městě Litomyšl, rodišti Bedřicha Smetany, se nachází renesanční zámek z druhé poloviny 16. století. Jde o nejvýznamnější renesanční památku u nás. Zápisem do seznamu UNESCO se může pyšnit od roku 1999. Součástí zámeckého areálu je rozlehlá zahrada, která byla založena současně se zámkem a upravena a rozšířena v 18.století. Do dnešních dnů si zámek stále uchoval téměř nedotčený vzhled z dob renesance a to včetně sgrafitové výzdoby fasád a štítů.

8. OLOMOUC – barokní čestný sloup Nejsvětější Trojice

Po Tridentském koncilu byl vystavěn monumentální barokní sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci. Jako jiné sloupy ( morové, mariánské ) i tento čestný byl chápán jako ztělesnění modlitby za ochranu proti morovým epidemiím. Postaven byl v letech 1716-1754.

9. PRAHA – historické jádro

Historické jádro Prahy o rozloze 866 hektarů bylo roku 1992 zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zahrnuje unikátní památky včetně Pražského hradu (jde o největší hradní komplex na světě) Hradčan, Malé Strany , Karlova mostu, Starého Města s Josefovem (dochovaná část bývalého Židovského Města), Nového Města a Vyšehradu. Snoubí se zde všechny stavební slohy - gotika, renesance i baroko.          

10. TELČ – historické jádro

Do seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO bylo zapsáno historické jádro, které představuje dobře zachovaný goticko-renesanční urbanistický celek. Jde o reprezentační zámecké sídlo i ojedinělý soubor měšťanských domů na náměstí. Zámek je obklopen nádhernou renesanční zahradou a anglickým parkem s klasicistním skleníkem.         

11. TĚBÍČ – židovská čtvrť a bazilika sv. Prokopa

Roku 2003 byla na seznam UNESCO zapsána unikátně zachovaná židovská čtvrť a nejslavnější památka z této oblasti románsko-gotická bazilika sv. Prokopa. Setkáváme se zde s ojedinělým a jedinečným příkladem blízkého soužití křesťanské a židovské kultury od středověku do 20. století.        

12. ŽĎÁR NAD SÁZAVOU – kostel sv. Jana Nepomuckého

Jde o soubor Santiniho barokních staveb a poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Autorem je J. B. Santini Aichl, kterému se zde podařilo mistrovsky spojit výrazové prostředky baroka i gotiky. Na počátku 18. století tak vznikl stavební sloh, označovaný jako barokní gotika.        

ČESKÝ KRUMLOV - PAMÁTKY UNESCO
HOLAŠOVICE  - PAMÁTKY UNESCO
KROMĚŘÍŽ  - PAMÁTKY UNESCO
KUTNÁ HORA - PAMÁTKY UNESCO
LEDNICKO VALTICKÝ AREÁL - PAMÁTKY UNESCO
LITOMYŠL - PAMÁTKY UNESCO
OLOMOUC - PAMÁTKY UNESCO
PRAHA - PAMÁTKY UNESCO
TELČ - PAMÁTKY UNESCO
TŘEBÍČ - PAMÁTKY UNESCO
VILA TUGENDHAT - PAMÁTKY UNESCO
ŽĎÁR NAD SÁZAVOU - PAMÁTKY UNESCODalší zajímavé články na Cestuj s dětmi.czTipy na zábavu

Hravé peklo

Město: Písek

Kláštery Český Krumlov

Město: Český Krumlov

Zoo Liberec

Město: Liberec

Zrcadlový labyrint

Město: Praha

Zoo Praha

Město: Praha

Penzion Na Bidýlku

Město: Frýdlant
last minute

WELLNESS HOTEL PANORAMA

Za poznáním i oslíky do Moravského krasu! Rodinný balíček na jarní prázdniny 2020 o čtvrtinu levněji. V době od 31. 1. - 15. 3. 2020. Wellness hotel Panorama nabízí útulné pokoje a koupání ve slaném bazénu.

Naše tipy

Beskydy Chaty Oaza Trojanovice, Penzion Babička

Celoroční ubytování v kompletně vybavených srubových chatách a penzionu. Chaty mají vybavené kuchyně, soc. zařízení, lokální vytápění ( dle velikosti krb, TV). Nedaleko lanovky na Pustevny pod horou Radhošť v Beskydech. Vhodné pro rodiny s dětmi.

zobrazit

Hotel Panon

Hotel Panon je umístěn v klidné zóně města Hodonín v srdci Moravského Slovácka. Nabízí kvalitní ubytování v kategorii *** ve 2 lůžkových, 3 lůžkových pokojích a apartmánech. Máme 20 pokojů v antialergické úpravě. Stravování je v klimat. restauraci.

zobrazit

Mlýnhotel

Atmosféru starých dobrých časů svým vzhledem i službami a pojetím, připomíná komplex Mlýnhotel. S více než 60. pokoji a širokým společenským a sportovním zázemím se řadí k nejvýznamnějším zařízením tohoto typu v regionu.

zobrazit

Penzion Čeri

Pension Čeri se nachází v krásné lokalitě s čerstvým vzduchem a panenskou přírodou, kde načerpáte energii, relaxací uvolníte tělo a strávíte klidnou dovolenou s přáteli nebo se svými dětmi. Nabízíme sportovní možnosti pro každé roční období.

zobrazit

Elldus Resort

Rodinná dovolená na německé straně Krušných hor v prostorných apartmánech! Čeká na Vás zdravý horský vzduch, aktivity v krásné přírodě, dětská herna, prostorné hřiště, Elldus Spa. V Oberwiesenthalu může celá rodina prožít nezapomenutelnou dovolenou !

zobrazit

Motýlí dům Karlovy Vary

Připravte se na setkání s těmi nekrásnějšími motýly naší planety. Spatříte stovky exotických motýlů s rozpětím křídel až 20cm! A prohlédnout si je budete moct z naprosté blízkosti - žádné bariéry mezi hosty a motýly v této tropické zahradě nenajdete.

zobrazit

Redakční a publikační systém cmscore.cz

Počet zobrazených stránek za posledních 30dnů: 168171

Cestujsdetmi.cz | Copyright © 2010 - 2020

FB