Dovolená s dětmi nebo krátká chvíle?
Zeptejte se nás, mnoho tipů víme a kam s dětmi poradíme!

Nevíte kam na výlet s dětmi?
Máme tipy na výlety v Čechách i na Moravě!

Dovolená v Čechách nebo na Moravě?
Dáme Vám plno tipů na různé kategorie ubytování!

Úvodní strana - Rady a tipy - Zábava a dovolená s dětmi - České skvosty na seznamu UNESCO

České skvosty na seznamu UNESCO

České skvosty na seznamu UNESCO

Nemáte tip na výlet s dětmi? Rádi jim ukazujete krásy naší vlasti? A co tedy třeba navštívit nějakou památku zapsanou do seznamu UNESCO? Jedná se o historické skvosty, na které můžeme být právem hrdí a předat tak svoji pýchu i dalším generacím.

CO ZNAMENÁ UNESCO? 

UNESCO je anglická zkratka názvu United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, což znamená Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu. Sídlí v Paříži.

Bylo založeno podepsáním ústavy v Londýně na ustavující diplomatické konferenci 4. 11. 1945.

Hlavní obory: vzdělání, přírodní vědy, sociální a humanitní vědy, kultura, komunikace a informace.

Hlavní úkol:
 usilovat o udržení mezinárodního míru rozvíjením spolupráce v oblasti výchovy, vědy a kultury a prosazováním úcty k lidským právům a právnímu řádu.

Jako světové dědictví se označují nejrůznější kulturní a přírodní památky celosvětového významu, které mají být uchovány pro budoucí generace.  Jde o unikátní přírodní, ale i lidmi vytvořené památky, proto na seznamu nechybí budovy, hory, přírodní úkazy, národní parky, ale i celá města.

Vítáme Vás na této stránce, věnované Seznamu kulturního a přírodního bohatství, zkráceně řečeno UNESCO.

Na světě je mnoho vyjjímečných a téměř zázračných míst, ale pojďme se věnovat pouze našemu Českému dědictví UNESCO. Stojí to bezpochyby za to!

UNESCO  V ČESKÉ REPUBLICE

Zakladatelská listina Sdružení České dědictví UNESCO byla podepsána 29. června 2001 a hájí zájmy „ unescových “ měst.

Zapsání památky na Seznam UNESCO je jednak vysoce prestižní záležitostí, ale jde i o jakousi záruku kvality pro cestovatele z celého světa, kteří tak mají možnost navštívit opravdu ta místa, která stojí za vidění. Můžeme být pyšní, že i v naší nevelké zemi se nachází poměrně velký počet těchto unikátů.

Seznam UNESCO je především pro nás a hlavně pro naše potomky velikou truhlicí pokladů historie, dějin a předešlých kultur. Svou exkluzivitou nás ale také zavazuje k vykonávání přísného dohledu a hlavně k obrovské péči o tyto naše jedinečné a světově uznávané klenoty. Je na nás, abychom odkazy našich předků ochránili pro budoucí pokolení. V tom nás může podpořit právě zápis do seznamu UNESCO.

Ruku na srdce. Dříve, než nahlédnete na další řádky, vyjmenujte si pro sebe památky zapsané na Seznam Českého dědictví UNESCO. Jaký byl výsledek? Kolik památek znáte, a které jste navštívili? Není právě načase vzít děti a ukázat jim něco z historie a přírodních krás jejich rodné země? Vždyť právě tím, že v dětech probudíme již v ranném dětství lásku k vlasti a obdiv k našim předkům, kteří mnohdy dokázali ve své době téměř zázraky, si nenásilně modelujeme charakter potomků tak, aby i oni měli zájem a chápali důležitost ochrany a vyjjímečnosti památek, které nám zanechali předchozí generace.

Objevujme, zkoumejme a navštěvujme všechna místa, která jsme sami za našeho mládí nestihli nebo nemohli vidět.

Ukažme dětem krásy naší malebné země, pěstujme v nich lásku k ní, obdiv a respekt k historickým a přírodním hodnotám.

Hluboko v dětské duši tak zůstanou střípky poznání, které se jednou v budoucnu poskládají v celek s čistým charakterem a možná nás překvapí oddaností ke své rodné zemi a zájmem o její bohatou kulturu.

Památky UNESCO

1. BRNO - Vila Tugendhat

Jde o stavbu německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe postavenou v letech 1929-1930. Během války byl dům zabaven gestapem a při osvobozování Brna byl poničen. Součástí je i zahrada. Dnes je vila přístupná veřejnosti jako muzeum. Památka  je jedinečným příkladem meziválečné funkcionalistické architektury.

2. ČESKÝ KRUMLOV - historické jádro

Zde na nás dýchá atmosféra středověkého městečka, jehož vzhled nebyl narušen novou zástavbou od 16. století. Městu dominuje rozsáhlý areál hradu a zámku, jež byl původně gotickým hradem, posléze přestavěným na renesanční zámek se zbytkem gotických hradeb, zámeckou kaplí a barokním zámeckým divadlem.

3. HOLAŠOVICE - tradiční vesnice

Mimořádně zachovalá tradiční jihočeská vesnice je stavební soubor 17 statků s typickými štíty a s množstvím dobře udržovaných domů. Tato památková rezervace je nejlépe zachovaným příkladem jihočeské architektury 2. poloviny 19. století, které se říká selské baroko. Jedinečný ráz vesnice je umocněn také tím, že se nejedná o skanzen, ale o trvale osídlenou ves.

4. KUTNÁ HORA - historické jádro

Můžeme říci, že se jedná o královské město " pokladnici českých králů ". Historie je nerozlučně spjata s těžbou a zpracováním stříbra. Původně hornická osada ležící nad říčkou Vrchlicí se ve 2. polovině 13. století rychle přeměnila na královské horní město, kde se začaly razit pražské groše. V roce 1995   bylo na seznam památek UNESCO zapsáno historické jádro Kutné hory s pozdně gotickým chrámem svaté Barbory a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci.

5. LEDNICKO - VALTICKÝ AREÁL - unikátní lidsky dotvořená krajina

Od roku 1996 je přírodním a kulturním dědictvím UNESCA. V průběhu staletí zde rodina Lichtensteinů vytvořila krajinářské a architektonické dílo, které je považováno za nejrozsáhlejší uměle, tj. lidskou rukou, vytvořené území v celé Evropě. Za největší turistická lákadla jsou považovány nejen oba zámky (Lednice a Valtice ), ale i krajina protkaná soustavou rybníků,alejí a lesů.

6. KROMĚŘÍŽ - arcibiskupský zámek a zahrady.

Kroměříž byla původně tržní osadou na křižovatce obchodních cest. Někdější hrad a pozdější zámek byly rezidencí olomouckých biskupů. Na zámek navazují dvě krásné zahrady, Podzámecká a Květná. Na listinu UNESCO zapsáno roku 1998.

7. LITOMYŠL – renesanční zámecký areál

Ve východočeském městě Litomyšl, rodišti Bedřicha Smetany, se nachází renesanční zámek z druhé poloviny 16. století. Jde o nejvýznamnější renesanční památku u nás. Zápisem do seznamu UNESCO se může pyšnit od roku 1999. Součástí zámeckého areálu je rozlehlá zahrada, která byla založena současně se zámkem a upravena a rozšířena v 18.století. Do dnešních dnů si zámek stále uchoval téměř nedotčený vzhled z dob renesance a to včetně sgrafitové výzdoby fasád a štítů.

8. OLOMOUC – barokní čestný sloup Nejsvětější Trojice

Po Tridentském koncilu byl vystavěn monumentální barokní sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci. Jako jiné sloupy ( morové, mariánské ) i tento čestný byl chápán jako ztělesnění modlitby za ochranu proti morovým epidemiím. Postaven byl v letech 1716-1754.

9. PRAHA – historické jádro

Historické jádro Prahy o rozloze 866 hektarů bylo roku 1992 zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zahrnuje unikátní památky včetně Pražského hradu (jde o největší hradní komplex na světě) Hradčan, Malé Strany , Karlova mostu, Starého Města s Josefovem (dochovaná část bývalého Židovského Města), Nového Města a Vyšehradu. Snoubí se zde všechny stavební slohy - gotika, renesance i baroko.          

10. TELČ – historické jádro

Do seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO bylo zapsáno historické jádro, které představuje dobře zachovaný goticko-renesanční urbanistický celek. Jde o reprezentační zámecké sídlo i ojedinělý soubor měšťanských domů na náměstí. Zámek je obklopen nádhernou renesanční zahradou a anglickým parkem s klasicistním skleníkem.         

11. TĚBÍČ – židovská čtvrť a bazilika sv. Prokopa

Roku 2003 byla na seznam UNESCO zapsána unikátně zachovaná židovská čtvrť a nejslavnější památka z této oblasti románsko-gotická bazilika sv. Prokopa. Setkáváme se zde s ojedinělým a jedinečným příkladem blízkého soužití křesťanské a židovské kultury od středověku do 20. století.        

12. ŽĎÁR NAD SÁZAVOU – kostel sv. Jana Nepomuckého

Jde o soubor Santiniho barokních staveb a poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Autorem je J. B. Santini Aichl, kterému se zde podařilo mistrovsky spojit výrazové prostředky baroka i gotiky. Na počátku 18. století tak vznikl stavební sloh, označovaný jako barokní gotika.        

ČESKÝ KRUMLOV - PAMÁTKY UNESCO
HOLAŠOVICE  - PAMÁTKY UNESCO
KROMĚŘÍŽ  - PAMÁTKY UNESCO
KUTNÁ HORA - PAMÁTKY UNESCO
LEDNICKO VALTICKÝ AREÁL - PAMÁTKY UNESCO
LITOMYŠL - PAMÁTKY UNESCO
OLOMOUC - PAMÁTKY UNESCO
PRAHA - PAMÁTKY UNESCO
TELČ - PAMÁTKY UNESCO
TŘEBÍČ - PAMÁTKY UNESCO
VILA TUGENDHAT - PAMÁTKY UNESCO
ŽĎÁR NAD SÁZAVOU - PAMÁTKY UNESCODalší zajímavé články na Cestuj s dětmi.czTipy na zábavu

Hravé peklo

Město: Písek

Penzion Na Bidýlku

Město: Frýdlant

Zoo Praha

Město: Praha

Zrcadlový labyrint

Město: Praha

ZOO Liberec

Město: Liberec

Vertical Park

Město: Harrachov

Kláštery Český Krumlov

Město: Český Krumlov
last minute

Zrcadlový labyrint

ZRCADLOVÝ LABYRINT JE ORIGINÁLNÍ A STRHUJÍCÍ ZÁBAVA PRO CELOU RODINU! • Velké unikátní bludiště • Síň smíchu s vtipnými prohnutými zrcadly • Antigravitační místnost • Levitující stolek • Jedinečné optické klamy a iluze • … a navíc se naučíte kouzlit

Naše tipy

Hotýlek u hraběte Harracha

Hotýlek u hraběte Harracha se nachází v klidné části Harrachova a nabízí ubytování vhodné pro dovolenou s dětmi. Jedná se o rodinný hotýlek se stylovou restaurací, útulnými a prostornými pokoji a novým wellnes, které je pouze pro naše hotelové hosty.

zobrazit

Chaloupka Rudná

Prostorná chalupa na kopci v Rudné pod Pradědem ideální pro 8-10 osob. Těšte se na nádherné okolí, čistý vzduch, nezkaženou přírodu. Ať rádi odpočíváte aktivně, či si plánujete jen polenošit a vypnout, budet nadšeni. Dovolená s dětmi na 1*!

zobrazit

Landal Marina Lipno

Ubytování na Lipně v Landal Marina Lipno je spojení krásné přírody, kvalitního ubytování a velké množství aktivit přesně stvořené pro Vaši dovolenou. Apartmány pro 2 - 10 osob.

zobrazit

Plaváčci s.r.o Brno

PLAVÁČCI s.r.o. plavecký klub, pravidelné kurzy plavání pro děti od 6 měsíců až po šikovné plavce v dráze, šetrná úprava vody UV lampou,plaveme na bazéně třída Generála Píky 11, Kraví hora a Wellness Kuřim.

zobrazit

Penzion St. Leonhard***

Navštivte s dětmi náš rodinný penzion, umístěný na samotě v šumavské přírodě, kde mají děti možnost si v klidu s rodiči hrát na hřišti, hladit koníky, jezdit na šlapadle na rybníku, poznávat lesní zvířátka na naučné stezce a pozorovat i nutrie.

zobrazit

Park Holiday Congress a Wellness Hotel

Park Holiday Congress & Wellness Hotel **** s ubytovací kapacitou 48 pokojů, moderním konferenčním centrem, nejširší nabídkou sportovních a volnočasových indoor/outdoor aktivit, představuje zcela výjimečný rekreační komplex v Praze a širokém okolí.

zobrazit

Redakční a publikační systém cmscore.cz

Počet zobrazených stránek za posledních 30dnů: 201110

Cestujsdetmi.cz | Copyright © 2010 - 2019

FB