Dovolená s dětmi nebo krátká chvíle?
Zeptejte se nás, mnoho tipů víme a kam s dětmi poradíme!

Nevíte kam na výlet s dětmi?
Máme tipy na výlety v Čechách i na Moravě!

Dovolená v Čechách nebo na Moravě?
Dáme Vám plno tipů na různé kategorie ubytování!

Úvodní strana - Rady a tipy - Děti a zdraví - Dětská obezita: Vše, co byste měli vědět

Dětská obezita: Vše, co byste měli vědět

Dětská obezita: Vše, co byste měli vědět

Obezita je vážnou zdravotní hrozbou, při které jsou děti vystaveny riziku vzniku řady chronických zdravotních stavů. Problémy s nadměrnou váhou nemají vliv pouze na fyzické zdraví, ale také na psychický stav. Děti, které jsou obézní, často mívají, během dospívání i v dospělosti, deprese a nízké sebevědomí

Zjistěte více o obezitě u dětí. Proč vzniká? Jak jí předejít a jak s ní bojovat?

Zajistěte svým dětem zdravý, šťastný a dlouhý život!  

Příčiny dětské obezity

U dětské obezity hrají významnou roli určité okolnosti, jako je rodinná anamnéza, psychologické faktory a životní styl. 

U dětí, jejichž rodiče nebo jiní členové rodiny, trpí nadváhou nebo obezitou, vniká větší pravděpodobnost, že budou tyto vzory následovat.

Ať už je příčinou obezity cokoliv, jejími hlavními nástroji je příliš velká spotřeba jídla a příliš málo pohybu. 

Špatná strava, obsahující vysokou hladinu cukru a tuku, v kombinaci s nedostatkem živin, způsobuje u dětí rychlejší přibývání na váze. 

Častým viníkem jsou zde sladkosti, rychlé občerstvení a sladké nápoje. K nezdravému přibývání na váze mohou přispět i běžná jídla, jako jsou těstoviny nebo pochutiny ve formě chipsů, křupek apod. 

Není-li příjem nezdravé stravy kompenzován dostatkem pohybu, riziko obezity se mnohonásobně zvyšuje. 

Cvičení spaluje kalorie a pomáhá dětem, dospívajícím i dospělým udržovat zdravou váhu. Nejsou-li děti k pohybové aktivitě motivovány, nedochází ke spalování extra kalorií, ale naopak dojde k jejich uložení do tukových zásob.

Vznik obezity může způsobit i psychika. Je prokázáno, že děti i dospívající, kteří se nudí, jsou ve stresu nebo trpí depresí, jedí více, aby lépe zvládli své emoce nebo aby jednoduše zabili čas.

Zdravotní rizika spojená s dětskou obezitou

U obézních dětí je větší riziko vzniku několika zdravotních problémů, mezi něž patří i ta nejzávažnější, jako je cukrovka, srdeční choroby a astma. 

Děti dále mohou trpět poruchami spánku, nadměrným chrápáním a spánkovou apnoí. Zvýšená hmotnost v oblasti krku může rovněž blokovat dýchací cesty.

Také bolest kloubů a jejich ztuhlost je onemocnění, které obezitu provází. Omezený rozsah pohybu, nadměrná zátěž kostí a kloubů, způsobena vysokou hmotností, může dítěti značně komplikovat život. 

Tyto problémy se ale snížením hmotnosti dají výrazně eliminovat.

Zdravé stravování a výživa pro obézní děti

Obezita u dětí může být vyřešena jednoduchou změnou stravovacích návyků. 

Vliv rodičů je v tomto případě zásadní. Děti odjakživa napodobují to, co vidí u dospělých. Proto, pokud chcete změnit stravování vašeho dítěte, je nutné, abyste předně upravili svůj jídelníček.  

  • Omezte sladkosti a sladké nápoje: Ve vaší domácnosti by se nic podobného nemělo nacházet. Tělo rafinovaný cukr vůbec nepotřebuje. Má-li vaše dítě na něco sladkého chuť, pochutnat si může na sladkém ovoci nebo na zdravých sušenkách, slazených medem nebo javorovým sirupem. 
  • Vybírejte vhodné nápoje: K jídlu podávejte čistou vodu nebo neslazený čaj či odtučněné mléko.
  • Vyhněte se rychlému občerstvení: Omezte jeho spotřebu a vařte doma. Příprava domácího jídla je nejen dobrá pro zdraví, ale jedná se také o skvělou příležitost, jak strávit čas společně. 
  • Volte čerstvé potraviny: Vyhněte se průmyslově zpracovaným pokrmům, pečivu a slanému občerstvení. Přednost dejte ovoci, zelenině, libovému masu (kuřecí maso, ryby), celozrnným těstovinám a chlebu, hnědé rýži a nízkotučným mléčným výrobkům. Vyzkoušejte například zdravé polévky z červené čočky.

Zaměřit se můžete také na hlídání denní spotřeby kalorií, což vám pomůže připravovat jídlo tak, aby dítě dostalo veškeré potřebné živiny a zároveň se vyhnulo zbytečným kaloriím navíc. 

Nezačne-li vaše dítě, po úpravě jídelníčku a přidání pohybu, hubnout, navštivte dětského lékaře nebo vyhledejte pomoc dietologa.

25.1.2021
Další zajímavé články na Cestuj s dětmi.czTipy na ubytování

Chata Rychtářka

Město: Janov nad Nisou

Hotýlek u hraběte Harracha

Město: Harrachov

Apart Hotel Jablonec

Město: Jablonec nad Nisou

ProFamily Hotel TOP Benecko

Město: Benecko

Penzion Slunečno

Město: Sobotka

Beskydy Chaty Oaza Trojanovice, Penzion Babička

Město: Frenštát pod Radhoštěm

Hotel Astoria

Město: Jáchymov
last minute

Zrcadlový labyrint

ZRCADLOVÝ LABYRINT JE ORIGINÁLNÍ A STRHUJÍCÍ ZÁBAVA PRO CELOU RODINU! • Velké unikátní bludiště • Síň smíchu s vtipnými prohnutými zrcadly • Antigravitační místnost • Levitující stolek • Jedinečné optické klamy a iluze • … a navíc se naučíte kouzlit

Naše tipy

Zrcadlový labyrint

ZRCADLOVÝ LABYRINT JE ORIGINÁLNÍ A STRHUJÍCÍ ZÁBAVA PRO CELOU RODINU! • Velké unikátní bludiště • Síň smíchu s vtipnými prohnutými zrcadly • Antigravitační místnost • Levitující stolek • Jedinečné optické klamy a iluze • … a navíc se naučíte kouzlit

zobrazit

Statek Humenec

Ubytování (110m2) v podkroví stojí vedle rodinného domu v samostatné chalupě, kterou pronajímáme pouze jedné (vaší) skupině.

zobrazit

Chateau St. Havel

Chateau St. Havel je kompletně rekonstruovaný novogotický zámek na Praze 4 v Krči ležící na vlastních rozsáhlých pozemcích. U hotelu se nachází stylový anglický park s několika idylickými rybníky.

zobrazit

Penzion Permoník

Dopřejte svým dětem nezapomentelné zážitky v pohádkovém údolí Malé Úpy. Jsme ryze rodinný moderní penzion v klidném prostředí Malé Úpy. Přijeďte si k nám odpočinout, nechte své děti užít si pohádkové prostředí a sami si vyčistěte hlavu v přírodě.

zobrazit

Resort UKO

Resort UKO se zaměřuje na dovolenou rodin s dětmi a pobyty s jógou. Resort tvoří 4 samostatné objekty s restaurací a wellnessem, obklopeny krásnou zahradou s velkým dětským hřištěm.

zobrazit

Hotel Start

Hotel Start je rodinný nekuřácký hotel v centru známého střediska Špindlerův Mlýn, který nabízí příjemné a pohodlné ubytování pro rodiny s dětmi každého věku. K dispozici je dětské hřiště a koutek přímo v hotelu včetně fotbálku a kulečníku.

zobrazit

Redakční a publikační systém cmscore.cz

Počet zobrazených stránek za posledních 30dnů: 133201

Cestujsdetmi.cz | Copyright © 2010 - 2021

FB