Zjistěte více o obezitě u dětí. Proč vzniká? Jak jí předejít a jak s ní bojovat?
Zajistěte svým dětem zdravý, šťastný a dlouhý život!
Příčiny dětské obezity
U dětské obezity hrají významnou roli určité okolnosti, jako je rodinná anamnéza, psychologické faktory a životní styl.
U dětí, jejichž rodiče nebo jiní členové rodiny, trpí nadváhou nebo obezitou, vniká větší pravděpodobnost, že budou tyto vzory následovat.
Ať už je příčinou obezity cokoliv, jejími hlavními nástroji je příliš velká spotřeba jídla a příliš málo pohybu.
Špatná strava, obsahující vysokou hladinu cukru a tuku, v kombinaci s nedostatkem živin, způsobuje u dětí rychlejší přibývání na váze.
Častým viníkem jsou zde sladkosti, rychlé občerstvení a sladké nápoje. K nezdravému přibývání na váze mohou přispět i běžná jídla, jako jsou těstoviny nebo pochutiny ve formě chipsů, křupek apod.
Není-li příjem nezdravé stravy kompenzován dostatkem pohybu, riziko obezity se mnohonásobně zvyšuje.
Cvičení spaluje kalorie a pomáhá dětem, dospívajícím i dospělým udržovat zdravou váhu. Nejsou-li děti k pohybové aktivitě motivovány, nedochází ke spalování extra kalorií, ale naopak dojde k jejich uložení do tukových zásob.
Vznik obezity může způsobit i psychika. Je prokázáno, že děti i dospívající, kteří se nudí, jsou ve stresu nebo trpí depresí, jedí více, aby lépe zvládli své emoce nebo aby jednoduše zabili čas.
Zdravotní rizika spojená s dětskou obezitou
U obézních dětí je větší riziko vzniku několika zdravotních problémů, mezi něž patří i ta nejzávažnější, jako je cukrovka, srdeční choroby a astma.
Děti dále mohou trpět poruchami spánku, nadměrným chrápáním a spánkovou apnoí. Zvýšená hmotnost v oblasti krku může rovněž blokovat dýchací cesty.
Také bolest kloubů a jejich ztuhlost je onemocnění, které obezitu provází. Omezený rozsah pohybu, nadměrná zátěž kostí a kloubů, způsobena vysokou hmotností, může dítěti značně komplikovat život.
Tyto problémy se ale snížením hmotnosti dají výrazně eliminovat.
Zdravé stravování a výživa pro obézní děti
Obezita u dětí může být vyřešena jednoduchou změnou stravovacích návyků.
Vliv rodičů je v tomto případě zásadní. Děti odjakživa napodobují to, co vidí u dospělých. Proto, pokud chcete změnit stravování vašeho dítěte, je nutné, abyste předně upravili svůj jídelníček.
- Omezte sladkosti a sladké nápoje: Ve vaší domácnosti by se nic podobného nemělo nacházet. Tělo rafinovaný cukr vůbec nepotřebuje. Má-li vaše dítě na něco sladkého chuť, pochutnat si může na sladkém ovoci nebo na zdravých sušenkách, slazených medem nebo javorovým sirupem.
- Vybírejte vhodné nápoje: K jídlu podávejte čistou vodu nebo neslazený čaj či odtučněné mléko.
- Vyhněte se rychlému občerstvení: Omezte jeho spotřebu a vařte doma. Příprava domácího jídla je nejen dobrá pro zdraví, ale jedná se také o skvělou příležitost, jak strávit čas společně.
- Volte čerstvé potraviny: Vyhněte se průmyslově zpracovaným pokrmům, pečivu a slanému občerstvení. Přednost dejte ovoci, zelenině, libovému masu (kuřecí maso, ryby), celozrnným těstovinám a chlebu, hnědé rýži a nízkotučným mléčným výrobkům. Vyzkoušejte například zdravé polévky z červené čočky.
Zaměřit se můžete také na hlídání denní spotřeby kalorií, což vám pomůže připravovat jídlo tak, aby dítě dostalo veškeré potřebné živiny a zároveň se vyhnulo zbytečným kaloriím navíc.
Nezačne-li vaše dítě, po úpravě jídelníčku a přidání pohybu, hubnout, navštivte dětského lékaře nebo vyhledejte pomoc dietologa.