Dovolená s dětmi nebo krátká chvíle?
Zeptejte se nás, mnoho tipů víme a kam s dětmi poradíme!

Nevíte kam na výlet s dětmi?
Máme tipy na výlety v Čechách i na Moravě!

Dovolená v Čechách nebo na Moravě?
Dáme Vám plno tipů na různé kategorie ubytování!

Úvodní strana - Rady a tipy - Děti a zdraví - Autem s dětmi bezpečně - dětská autosedačka, porucha vozidla

Autem s dětmi bezpečně - dětská autosedačka, porucha vozidla

Autem s dětmi bezpečně - dětská autosedačka, porucha vozidla

Dnes a denně slyšíme o četných nehodách, které se stávají na velkých, ale i menších silnicích. Úrazy se v těchto případech bohužel nevyhýbají ani dětem. Proto je už od začátku naučme sedět v dětské autosedačce, která může mnohým zraněním předejít. 

CESTUJEME S DĚTMI AUTEM

K ZAMYŠLENÍ

Nejvíce dětí umírá při nehodách v autě ( nezajištěné děti umírají při autonehodách 7x častěji, než děti upoutané do autosedaček )

V roce 2018 zemřelo při nehodách na silnicích 19 dětí ( více než polovina však nezajištěna povinným zádržným systémem )

Pozor ! Již náraz při rychlosti 15km/h může mít pro nezajištěné dítě fatální následky! Při rychlosti 50km/h je náraz dítětě neupoutaného zádržným systémem roven pádu z výšky 10m!

Nikdy k sobě nepoutejte dítě na klíně jedním bezpečnostním pásem. Při nárazu bude rozdrceno tíhou Vašeho těla.

Vždy před cestou zkontrolujte, zda nemá dítě bezpečnostní pás vedený přes krk. I v malé rychlosti hrozí jeho uškrcení.

Zapomeňte na podsedáky! Malé dítě posazené pouze na podsedák ( neupoutané do bezpečnostního zádržného systému ), kterému ještě vede pás přes krk je vystaveno velkému nebezpečí.

NAKUPUJEME AUTOSEDAČKU 

Kategorie autosedaček
Skupina 0 : od narození do 10 kg, přibližně do 18 měsíců.

Skupina 0+ : od narození do 13 kg, přibližně do 2 a půl až 3 let.

Skupina I : od 9 do 18kg, přibližně od 1 roku do 5 - 6 let.

Skupina II : od 15 kg do 25 kg, přibližně od 4 do 9 let.

Skupina III : od 22kg do 36 kg, od 7 - 8 let do 12 let.

Návštěva obchodu
Rozhodující pro výběr dětské autosedačky je hmotnost dítěte ( nikoli jeho věk !). Dalším důležitým faktorem je výška dítěte. V momentě, kdy vršek hlavičky začne přesahovat horní okraj sedačky je na čase pořídit sedačku vyšší kategorie.

Při nákupu si vždy zkontrolujte, že byl vybraný model autosedačky homologován a najdeme na něm štítek s označením R44-04 nebo R44-03.

Kvalitní autosedačky vyrábí například firma Cybex, Maxi-Cosi, Recaro či Römer. Srovnání a recenze sedaček od většiny ověřených značek najdete třeba na webu Arecenze.cz.

Komfort dítěte
Velmi důležité je pochopitelně pohodlí dítěte. Vyplácí se vzít děcko při nákupu sedačky s sebou do obchodu a nechat ho nejen do výběru mluvit, ale především ho do vybraného modelu posadit. Tak zjistíme např. zda nebude jeho výhledu z okénka něco překážet, zda mu vyhovuje úhel sezení a jestli se mu sedí pohodlně nebo máme-li baculatější a vyšší děcko, zda pro něj není sedačka přílis úzká resp. krátká v zádové části. Dále sledujeme kvalitu polstrování, tvar a tvrdost sedačky a v neposlední řadě věnujeme pozornost obsluze sedačky ( jak obtížně se nám bude dítě poutat?).

Děti tráví při delších cestách v autě mnoho hodin. Pokud se v autosedačce nebudou cítit dobře a nebude-li se jim líbit, poměrně značně nám mohou cestování znepříjemnit. Proto trpělivě naslouchejte jejich stížnostem a výtkám a snažte se zvolit nějaký kompromis mezi představou nás a našich dětí.

Naše  auto
Dalším důležitým bodem při nákupu dětského zádržného systému je jeho výběr dle typu našeho automobilu. Ani univerzální dětské autosedačky nemusí vždy pasovat do všech typů vozidel. Proto doporučujeme navštívit takový obchod, kde Vám umožní vyzkoušet si vybraný model sedačky přímo ve Vašem voze. A tady věnujte náležitou pozornost především tomu, jak jednoduchá příp. složitá je montáž do vozu a zda je návod k obsluze v jazyce českém a je srozumitelný. POZOR ! Chyba při upevnění sedačky vyplývající ze složité montáže nebo nesrozumitelného návodu může při nehodě vést k selhání zádržných systémů a tím k ohrožení zdraví dítěte.

Máte vozidlo vybaveno systémem Isofix? Jde o pevné kotevní body na kostře automobilu do nichž se sedačka uchytí. Je to nejbezpečnější způsob, jak kotvit dětskou autosedačku. I zde však platí, ne všechny tipy sedaček lze uchytit do všech vozidel. Je potřeba vybraný model vyzkoušet, abychom si byli jisti, že jsme zvolili správně.

Varování
Vyvarujte se pořízení již použité autosedačky. I když na první pohled nejeví známky poškození, nikdy si nemůžete být jisti, že nebyla účastníkem při autonehodě. Takto narušený zádržný systém již neposkytuje záruku, že v případě potřeby ochrání Vaše dítě na 100%.

Autosedačky pro nejmenší ( tzv. kolébky, sloužící i na přenos miminek ) poutáme VŽDY! proti směru jízdy. Tato poloha je nejbezpečnější vzhledem k nedostatečně vyvinuté krční páteři malých dětí. Ale POZOR! Chystáme-li se kolébku upoutat na přední sedadlo, musíme VŽDY deaktivovat airbag na místě spolujezdce.

BEZPEČNĚ DO CÍLE

Před cestou
Vždy před cestou zkontrolujte, nejlépe dvakrát, dětskou bezpečnostní sedačku. Jen tak budete mít jistotu, že je správně nainstalovaná a nehrozí selhání zádržných systémů. Dále si ověřte, že bezpečnostní pás je ve správné poloze, nevede děcku přes krk a popruhy nejsou ani příliš volné, ale ani neškrtí. Nemůže dítě podklouznout pod pásy?

Od věci není občasné zkontrolování velikosti sedačky. Děti rostou jako z vody a tudíž můžeme ve stresu běžných dní přehlédnout, že nám capart povyrostl nebo zesílil a sedačku je již třeba vyměnit za větší.

Přesvěčte se, že je dítě před cestou správně a pevně zapnuto, že zámek pásů funguje jak má a pevně zacvakl.

Pozor ! pravidelně kontrolujte čistotu zámku bezpečnostních pásů sedačky. Jeho funkčnost může ovlivnit nahromadění drobečků, tekutin a vláken z textilu ve štěrbině.

Povezete-li dítě v kolébce na předním sedadle, vždy vypněte airbag na sedadle u spolujezdce. Pokud to nelze, musíte vézt dítě pouze na místě, kde airbag není ( na zadních sedadlech ). Optimální je vozit dětskou skořepinu pro kojence na zadním sedadle za spolujezdcem. Jednak jde o nejbezpečnější místo ve voze a jednak může dítě sledovat pohledem na jedné straně rodiče - řidiče a na druhé straně dění za oknem.

Aby dětská sedačka splňovala svoji funkci a dostatečně přilehla k sedadlu vozu, vyndejte hlavovou opěrku sedadla pro dospělé.

Vždy použijte dětskou pojistku dveří!

Zkontrolujte, že má dítě před sebou dostatek místa na nohy. V opačném případě posuntě přední sedačku tak, aby v případě nehody nedošlo k jeho poranění.

Bezpečnost a pohodlí cestujících jsou na prvním místě. Proto neriskujte převážením volně položených předmětů zdraví pasažérů. I malý a lehký předmět ( dětská lahev, hračka ) může být při nárazu vymrštěna a může někoho zranit

Vyvarujte se ukládání zavazadel a předmětů nad úroveň zadních sedadel ( na plato zadního okna ). Při náhlém brždění riskujete nejen jejich příp. pohyb po kabině vozu, ale znemožníte si tak optimální výhled zadním oknem

Při jízdě
Během jízdy NIKDY! nevyndávejte dítě z autosedačky a to ani na klín. Nepřipoutáním dítěte, ale i připnutím na klín jedním společným pásem se zvyšuje riziko závažných až mnohdy smrtelných následků autohavárie.

Vždy se soustřeďte na řízení! Prioritou řidiče je vždy dovézt pasažéry do cíle v pořádku a bez úhony. Je proto nutná maximální koncentrace na vozovku. Nesnažte se na děti otáčet ani kontrolovat je ve zpětném zrcátku. To vše odvádí pozornost a může vést k nečekaným kolizím. Raději na příhodném místě zastavte a zkuste děti ( vzhledem k věku ) poučit o důležitosti Vašeho soustředění na jízdu.

CO DĚLAT V PŘÍPADĚ PORUCHY VOZIDLA

Porucha na vozidle je vždy stresujícím a zneklidňujícím zážitkem. Je neočekávaná a může nás potkat kdykoliv a kdekoliv. O to větší starosti nám přidělá, pokud s námi cestují ve vozidle i děti. To je pak celá situace o to horší a může pro nás být děsivým zážitkem z naší jinak pohodové cesty.

PLATÍ :
Pokud to jde, najeďte na zpevněnou krajnici a zastavte co nejvíce v pravo.

Použijte výstražná světla.

Zabezpečte místo nehody výstražným trojúhelníkem.

Oblékněte sobě i ostatním bezpečnostní vesty.

Opusťte vozidlo pravými dveřmi a zkontrolujte, že i ostatní cestující učinili to samé.

Dohlédněte, aby se všichni cestující drželi co nejdál od projíždějících vozidel. Pokud to situace dovolí čekejte až za svodidly a to v takové bezpečné vzdálenosti, aby v žádném případě nemohlo dojít k následnému zranění cestujících.

Děti mějte pod stálou kontrolou!!!

 

15.11.2019
Další zajímavé články na Cestuj s dětmi.czTipy na ubytování

Resort UKO

Město: Bedřichov

Apart Hotel Jablonec

Město: Jablonec nad Nisou

Hotýlek u hraběte Harracha

Město: Harrachov

Penzion a restaurace Zlatovláska

Město: Jindřichův Hradec

Penzion Na Vršku

Město: Branná

Beskydy Chaty Oaza Trojanovice, Penzion Babička

Město: Frenštát pod Radhoštěm

Hotel Start

Město: Špindlerův Mlýn
last minute

Statek - penzion Jižní Čechy

Statek - penzion Jižní Čechy skýtá místo na dovolenou podle vašich představ! Nabízíme to, co jiné penziony většinou nemají - uzavřenou zahradu s venkovním bazénem, stylové ubytování, venkovní posezení s grilem, dětskou hernu a společenskou místnost.

Naše tipy

Statek - penzion Jižní Čechy

Nabízíme ubytování v Jižních Čechách přímo mezi rybníky na hranici CHKO Třeboňsko. 100 km od Prahy, ale v klidu a tichu a z uzavřeného dvora s bazénem Vám děti neutečou. Herna cca 80 m2 nejen pro děti, o víkendech skákací hrad. Ideální cyklotrasy.

zobrazit

Hotel Vega**** Luhačovice

Hotel Vega**** je umístěn na svazích pod Komoncem, na místě, kde si hosté užívají plnými doušky malebné a neporušené přírody bez městského hluku. Na místě, které bude tím nejlepším místem k relaxaci i aktivní zábavě pro Vaše cesty!

zobrazit

Penzion Čeri

Pension Čeri se nachází v krásné lokalitě s čerstvým vzduchem a panenskou přírodou, kde načerpáte energii, relaxací uvolníte tělo a strávíte klidnou dovolenou s přáteli nebo se svými dětmi. Nabízíme sportovní možnosti pro každé roční období.

zobrazit

PENZION JELEN *** Vranov nad Dyjí

Rodinný penzion s komorní přátelskou atmosférou a bezpečným prostředím pro pobyty s dětmi. Ubytování v apartmánech ve stylu retro s výhledem na zámek Vranov nad Dyjí. Prostorná zahrada, bohaté dětské vybavení. Vranovská přehrada i NP Podyjí na dosah.

zobrazit

Resort UKO

Resort UKO se zaměřuje na dovolenou rodin s dětmi a pobyty s jógou. Resort tvoří 4 samostatné objekty s restaurací a wellnessem, obklopeny krásnou zahradou s velkým dětským hřištěm.

zobrazit

Zoo Liberec

Zoologická zahrada Liberec je nejstarší českou zoo. Patří k těm menším na území ČR (13 ha), ale nabízí na 150 vzácných nebo ohrožených druhů zvířat ze všech kontinentů (celkem cca 750 chovaných jedinců) včetně nejkomplexnější sbírky dravých ptáků.

zobrazit

Redakční a publikační systém cmscore.cz

Počet zobrazených stránek za posledních 30dnů: 168171

Cestujsdetmi.cz | Copyright © 2010 - 2020

FB