Jako rodič jistě znáte ten pocit, jako by vaše děťátko od večera do rána narostlo o pět centimetrů. Zejména v útlém věku se jeho potřeby mění doslova ze dne na den a když jste si z porodnice přinesli maličké miminko, které leželo tam, kde jste ho položili, už za pár týdnů vám dá nahlas najevo své preference.
A tím to vůbec neskončí. Každý rodič vám potvrdí, že z útlých prcků se stanou vzrostlí puberťáci tak rychle, že si to ani nestihnete naplno užít. Od narození do šesti let stráví v posteli mnohem více času než my dospělí.
Může za to jednak úplně jiný spánkový cyklus, který u miminek může během dne vyplnit až osmnáct hodin, ale i skutečnost, že si v postýlce čteme knihy, děti si na ní často hrají a tráví na ní čas i se sourozenci nebo dětskými návštěvami. Je to prostě jejich bezpečné místo, které by mělo být šité na míru jejich potřebám. Jak na to?
Materiál postele vhodný pro děti
Jelikož dětičky tráví v posteli hodně času, je důležité, aby byly neustále v čistém ovzduší a aby je obklopovaly kvalitní materiály. Dřevotřísky jsou sice mnohem levnější a katalogy s nábytkem chrlí jejich nabídku v nejrůznějších barvách a designech, ale zejména u dětí není nic lepšího než masiv.
Dětská dřevěná postel kromě čistého ovzduší bez nebezpečných výparů lepidel poskytuje také pocit hřejivosti a domácí útulnosti. Zároveň díky své kvalitě vydrží plnit svoji funkci velmi dlouhou dobu.
Postele podle věku
Dle věku dítěte si můžete zvolit následující typy postelí a postýlek.
- Dětská postýlka – pro nejmenší miminka je vhodná výškově nastavitelná postýlka, která vám ušetří bolesti zad. Když se začne dítě stavět na nohy, je vhodné posunout dno postýlky co nejníže a využívat ji ke hraní.
- Dětská postel – má obvykle rozměry 70 x 140-160 cm. Jsou nízké a často mají zajímavý tvar, například dětská domečková postel nebo postel ve tvaru autíčka.
- Klasická postel – válenda – její výhodou je zejména větší rozměr, 90 x 200 cm, který bude dítě využívat od útlého věku až do adolescence.
- Rostoucí postel – svou velikost mění doplněním matrace a někdy je kombinována s komodou na uložení oblečení, šuplíkem na peřinu a polštář nebo přebalovacím pultíkem.
Postele podle funkce
- Patrová postel – do šesti let tento typ postele nedoporučujeme, jelikož vylézání a slézání by nemuselo být bezpečné, protože koordinace dětí v tomto věku ještě není zcela vyvinuta.
- Dětská vyvýšená postel – je vhodnější pro starší děti, které využijí prostor pod ní ke hraní nebo na koutek určený pro psaní domácích úkolů.
- Postel s přistýlkou – pod postelí na nožičkách je zasunuta přistýlka na kolečkách. Můžete ji využít pro děti, pro kamarády na přespávání nebo pouze jako bezpečnostní prvek, pokud dítě často padá z postele – skutálí se na měkkou matraci.
- Postel s úložným prostorem – například se šuplíkem na kolečkách nebo s úložným prostorem na ložní prádlo. Hodí se do malých bytů, kde je každý úložný prostor cennou výhodou.
Bezpečnostní prvky
Pro dětské postele by měly být samozřejmostí zaoblené rohy, aby případné nárazy méně bolely a nebyly příliš ostré. I v případě, že je postýlka velmi nízká, je třeba, aby měla bočnice, tedy nízké dřevěné ohrádky. Ty zajistí, aby se dítě ve spánku neskutálelo na zem a nezpůsobilo si zranění hlavy nebo jiné části těla.
Nízké postýlky zároveň poskytují dětem určitou míru samostatnosti, neboť při vstávání z nich nebudou potřebovat naši pomoc. Pokud jsou pro vás nejvhodnější patrové nebo vyvýšené postele, je vhodné, aby k horní matraci nevedl žebřík, ale schody, například ze skříněk, které zároveň poslouží k odkládání věcí děťátka.